Filia nr 5 (Repty Śl.): Wakacje z książką

Ósmego lipca w Filii nr 5 w Reptach Śląskich odbyły się ostatnie zajęcia w ramach cyklu „Wakacje z książką”. Bibliotekarka przeczytała dzieciom tekst pt. „Wielka skrzynia emocji” z książki „Emocjonalki. Bajki psychoterapeutyczne” Małgorzaty Parcheta-Kołoszuk, który stał się zaproszeniem do rozmowy o emocjach. Dzieci dowiedziały się jak radzić sobie zarówno z dobrymi  jak i złymi emocjami. Tworzyły kule złości z gazety służące do rozładowania tych negatywnych. Następnie wzięły udział w zabawie „Gramy w  anagramy”, której celem było uporządkowanie poprzestawianych liter w nazwach uczuć i emocji.  Grupa młodsza z kolei odszyfrowała zakodowany obrazek wesołej żabki. Dla relaksu dzieci posłuchały opowieści  „Orka w wannie” Hani Buch.  Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

W ramach współpracy z Filią Nr 1 TCK w Reptach Śl. bibliotekarka z Filii Nr 5 zaprosiła dzieci na zajęcia literacko-plastyczne w ramach cyklu „Wakacje z książką”. Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek 28 czerwca. Dzieci zapoznały się z nowościami, zwłaszcza z książką Zofii Staneckiej „Basia. Wielka księga pytań”. Drogą losowania wybrano opowieść z konkretnego rozdziału książki. Ponieważ Basia zadawała swoim bliskim ciekawe pytania, słuchacze na nudę nie mogli narzekać. W części plastycznej dzieciaki kolorowały letnie kwiaty. Drugie spotkanie odbyło się 1 lipca. Po literackiej uczcie, najmłodsi tworzyli małe książeczki z pozdrowieniami z wakacji. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek i słodki upominek. Powstałe prace wyeksponowano w bibliotece, dzięki czemu w pomieszczeniu zrobiło się wesoło i wakacyjnie.