„Żyłam już tysiąc razy”: wystawa kolaży Poli Vesper

Wystawa kolaży Poli Vesper prezentuje prace powstałe w latach 2013-1019. Autorka pracuje na polu kolażu analogowego (papier, klej, nożyczki);  motywem przewodnim jest kobieta. Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, iż wszystkie prace zostały utworzone z wykorzystaniem nieaktualnych gazet z Czytelni Czasopism Biblioteki na Zamkowej!

Autorka o swoich pracach: „Jest zbyt wiele życiorysów kobiet, które zostały nieopowiedziane. Ta oto kobieta… jej moment bycia należy uchwycić, wydobyć, nazwać, zatrzymać. Kobiety w sztuce, kobiety, które zostały ujęte w dziele artystycznym, nie mogą być tworem mężczyzn – wyłącznie. Kobieta musi być tworem kobiety. Mężczyzna nie doświadczy i nie wypowie świata kobiety, nie będzie jej obecnością; tylko kobieta może wystąpić w swojej sprawie, unaocznić tę żywą tkankę momentu wypływającą z bycia i doświadczenia tego bycia. Pamięć tych życiorysów nie utrzyma kobiety przy życiu, ale spowolni proces tracenia, braku…”

Zapraszamy do galerii Czytelni Czasopism Biblioteki na Zamkowej – wystawę będzie można zobaczyć do dnia 1.03.2019 r.

Pola Vesper

• obywatelka świata od 1975 roku;
  • studiowała filozofię na UŚ Katowice uzyskując dyplom magistra nauk humanistycznych; zakres badań: fenomenologia;
  • pracowała na rzecz tarnogórskich galerii sztuki: Inny Śląsk”, „Pod-Nad”;
  • menedżerka (później szefowa) projektów kulturalnych w polsko-niemieckiej NGO;
  • autorka sztuk teatralnych (m.in. „Kamień. Rzecz o Edycie Stein”), wierszy oraz szkiców krytycznych o sztuce;
  • kocha koty, jazz, jogę oraz wintydżowe (przedwojenne) pióra wieczne, które przywraca życiu;
  • pracuje na polu kolażu analogowego (papier, nożyczki, klej); motyw przewodni: kobieta;
  • wystawy kolażu:

– Pen Show Poland – Katowice, kwiecień 2013,