16 lutego 2023

Spotkanie z Andrzejem Pilotem – „Tanzania – mity i rzeczywistość”

16 lutego wraz z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece pana Andrzeja Pilota, który opowiedział nam o swojej podróży do dalekiej Tanzanii. Dowiedzieliśmy się z jakimi trudnościami przyszło mu się zmierzyć, zanim jeszcze dotarł do celu swojej podróży oraz jak został tam przyjęty. Pan Pilot opowiadał, jak wygląda u tamtejszej społeczności życie rodzinne i duchowe. Poznaliśmy tamtejsze zwyczaje związane z dobieraniem sobie małżonków oraz te dotyczące obrządków religijnych. Wyjątkowo wzruszającym momentem okazała się opowieść o Marii – dziewczynce, która dzięki wsparciu finansowym Państwa Pilotów przeniosła się do stolicy i ukończyła szkołę, stając się wykwalifikowaną pielęgniarką.

Pan Pilot przywiózł ze sobą ozdobne przedmioty, które można było pooglądać. Były wśród nich naczynia wykonane z tykw, figurki, biżuteria oraz niezwykłe obrazy wykonane ze skrzydeł motyli – prezent od Marii dla swoich dobroczyńców.