“Impresje jedwabne” wystawa Heleny Dzionyk

Helena Dzionyk ukończyła wydział artystyczno-pedagogiczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W zawodzie nauczyciela plastyki pracowała 38 lat, przez 15 lat była wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu.

Wiele indywidualnych wystaw, setki prac, z których większość znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, to dorobek jej kilkudziesięcioletniej pracy.

Pierwszym uhonorowaniem jej działalności była wystawa malarstwa, która miała miejsce w Klubie Towarzystwa Miłośników Zabrza w 1987 roku. Artystka prezentowała również prace poza terenem Śląska – w 2000 roku w pałacu Szustra w Warszawie. Wystawa miała nazwę „Światło, obraz i dźwięk”. W 2002 roku artystka osiągnęła sukces dzięki wystawie we francuskim Bordeaux w Salle Capitulaire Cours Mable.
Obecnie Artystka zajmuje się unikatową sztuką tworzenia obrazów na zwiewnym, delikatnym jedwabiu. Dochodziła do tej sztuki samodzielnie, osiągając w niej mistrzostwo. Malowanie na jedwabiu wymaga precyzji dotknięcia pędzla, ponieważ raz położona plama, nie jest możliwa do usunięcia i poprawienia (inaczej niż w obrazach olejnych).

W 2005 roku wystawą w Centrum Kultury Francois Mauriac w Bouliac, jako pierwsza Polka, rozpoczęła prezentowanie obrazów malowanych tą techniką. Prace wystawiane były również w Bordeaux, Montedre a największy sukces odniosła zdobywając pierwsze miejsce w XXIII Salonie Malarstwa w XVII Atelier Młodej Europy w Prignac et Marcamps w Akwitanii.

W Polsce pierwszy raz wystawiono prace na jedwabiu w 2006 roku w renesansowym zamku w Suchej Beskidzkiej (w mieście, z którego pochodzi artystka). Miejsca kolejnych wystaw to m. in. Zabrze, Kęty, Lubliniec, Ruda Śląska.
Wystawę można oglądać w Galerii Antresola od 1 do 30 kwietnia 2019 r.