WYSTAWA OBRAZÓW Z PRYWATNEJ KOLEKCJI ANNY I TEODORA SEGIETÓW

Anna i Teodor Segietowie – małżeństwo z Tarnowskich Gór od ponad 40 lat kolekcjonujące sztukę, określaną często jako ludowa lub nieprofesjonalna. Dzieła sztuki zgromadzone przez Państwa Segietów to grafiki, obrazy, rzeźby i innego typu artefakty. Jak sami mówią, w wyborze prac kieruje nimi intuicja. Nigdy nie mieli konkretnej wizji swojej kolekcji, a mimo to ich zbiór jest spójny, przemyślany i unikatowy. Ich inspiracją był prof. Aleksander Jackowski, który w swoich publikacjach rozpisywał się na temat istoty twórczości zwanej nieprofesjonalną, dając im wskazówkę do indywidualnych poszukiwań. Pierwszą pracą nabytą przez Annę i Teodora była rzeźba „Sedlaczka”, wykonana przez Alojzego Niedbałę. Ściany i półki ich domu wypełniają dzieła Jana Nowaka, Eugeniusza Mrożka, Stanisława Dobiasza, Stanisława Dobiasza, Władysława Lucińskiego, Waldemara Pieczki, Ludwika Holesza, Rudolfa Riedla, Leokadii Płonkowej, Pawła Wróbla i wielu innych. To, co wyróżnia Annę i Teodora w gronie innych kolekcjonerów to fakt, że z posiadanymi przez nich dziełami sztuki łączy ich głęboka więź, ale także, a może przede wszystkim, z ich twórcami, z którymi bardzo często pozostają w przyjaźni.
Wystawę można oglądać w Galerii Antresola od 7 do 31 maja 2019 r.