8 maja 2022

Spotkanie podróżnicze z Robertem Gondkiem

8 maja w naszej Bibliotece miało miejsce niezwykłe spotkanie. Przybyłych gości w daleką podróż zabrał pan Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. W swojej opowieści zatytułowanej „Safari moich marzeń – Tanzania, Kenia” zabrał słuchaczy w najdalsze zakątki i najwyższe szczyty Czarnego Lądu. Narrację opowieści, uzupełniały zdjęcia autorstwa pana Gondka, pochodzące z wypraw na Kilimandżaro i Mount Kenya oraz z podróży po Parkach Narodowych m. in. Lake Manyara, Serengeti czy Amboseli. Nie bez znaczenia w relacji gościa Biblioteki były fotografie zaobserwowanych zwierząt mieszkających na odwiedzanych przez niego terenach. Słuchacze mogli dowiedzieć się jaka pora dnia jest najlepsza do obserwowania takich drapieżników jak lwy czy lamparty i dlaczego lepiej zamykać okna samochodu gdy przejeżdżamy przez rezerwat w którym rezydują z pozoru sympatyczne małpki. W opowieści pana Gondka nie zabrakło wizyt w miejscach zamieszkałych przez rdzennych mieszkańców. Słuchacze mogli przenieść się więc do masajskich wiosek w rejonie Highlands i do buszmenów nad jeziorem Eyasi. Dowiedzieli się również jakie są regionalne przysmaki i jak żyje się zwykłym mieszkańcom na tak często odwiedzanym przez turystów Zanzibarze.

Podczas spotkania można było nabyć niepowtarzalne wyroby z Afryki pochodzące ze sklepu Szczyty Afryki którego właścicielem jest Robert Gondek.