Filia nr 9 Strzybnica

15 kwietnia 2024

Filia nr 9 Strzybnica

„Akcent na kulturę” w Filii nr 9 (Strzybnica)

15 kwietnia 2024 r. w Filii nr 9 w Strzybnicy  odbyło się spotkanie dla dorosłych czytelników z cyklu „Akcent na kulturę”. Jego celem są dyskusje na temat książki, filmu i teatru.

Na spotkaniu omówiono książkę Magdaleny Majcher – „Doktórka od familoków”. Jest to historia lekarki z małej przychodni, Jolanty Wadowskiej-Król, która razem z zaufaną pielęgniarką przebadała tysiące dzieci zarażonych ołowicą. Ukazuje również losy i warunki życia rodzin, które mieszkały blisko Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach. Czytelnicy podzielili się swoją wiedzą na temat okolicznych kopalń  i hut.

Następnie dyskutowano na temat polskich filmów, których akcja toczy się w hucie i stoczni : „Autobus odjeżdża o 6.20” z Aleksandrą Śląską w roli głównej oraz kultowego filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”.