18 kwietnia 2024

„Malta” – spotkanie podróżnicze z Haliną Jany i Elżbietą Kuleszą

Wczoraj w naszej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze organizowane wraz z Oddziałem PTTK Ziemi Tarnogórskiej. Tym razem prelegentkami były panie Halina Jany oraz Elżbieta Kulesza, które opowiedziały nam o swoich podróżach na Maltę. Pani Halina rozpoczęła swoją opowieść krótką historią Joannitów i ich obecności na omawianych wyspach oraz zapoznała nas z ich geografią. Następnie poprzez fotografie odwiedziliśmy takie miejsca, jak: Mellieħa, Tarxien, klify „Dingli”, jaskinia „Ghar Dalam” czy liczne kościoły np. św. Jana Chrzciciela w Valletcie.
Pani Elżbieta podzieliła się z nami licznymi ciekawostkami dotyczącymi Malty, czasem istotnymi dla tych, którzy planują podróż w tamte rejony. Dowiedzieliśmy się o obowiązujących tam językach i walucie, komunikacji publicznej oraz symbolice krzyża maltańskiego. Poruszany był też temat problemu z brakiem wody na Malcie, jak i wytworów regionalnych, od jedzenia po rzemiosło.