1 października 2022

Noc Bibliotek!

CÓŻ TO BYŁA ZA NOC! Noc Bibliotek oczywiście. Rzeczywistość przerosła oczekiwania. Rozpoczęliśmy seansami filmowymi, podczas których nasi najmłodsi goście mogli poznać historię Lassego i Mai oraz ich pierwszego śledztwa. Następnie dzieci w świat magii wprowadził Sztukmistrz Bartłomiej. Mogliśmy podziwiać jak zamienia butelkę w szklankę, transmutuje chustki, lewituje stolik i mnoży kropki na kartach.
Po czarach przyszła pora na nie mniej czarującą rozmowę z panią Anną Ziobro, autorką powieści obyczajowych. Dowiedzieliśmy się, jak zaczęła się jej przygoda z pisarstwem i dlaczego porusza w swoich książkach często trudne tematy choroby, samotności i trudnej miłości.
Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Beatą Ścibakówną, polską aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Rozmowę z artystką przeprowadził Marek Mierzwiak – dziennikarz radiowy Radia Katowice. Pani Beata opowiedziała nam o początkach swojej kariery, jej licznych rolach, gdy wcielała się w postaci ze świata medycyny i marzeniach związanych z dalszą drogą aktorską.
Finalnym wydarzeniem tego dnia był wernisaż wystawy „Kraina Kameleona” autorstwa Marka Cieślińskiego. Artysta opowiedział o jego wizjach różnych typów kameleonów nawiązujących do postaci ludzkich.

Przez cały dzień, dzieci mogły wziąć udział w zabawie „Tajemnica pewnej powieści” na terenie Biblioteki. W każdym dziale na naszych młodych uczestników czekały wyzwania, dzięki którym mogli poznać informację na temat pewnej tajemniczej książki. Musieli wykazać się spostrzegawczością, zręcznością i sprytem, bo zadania nie zawsze były proste. Tym bardziej, że po godzinie 19.00 Biblioteka pogrążyła się w ciemności i chodzić po niej trzeba było z latarkami. Uczestnicy byli jednak świetnie przygotowani.