22 października 2022

Weekend z Ignacym Łukasiewiczem

W sobotę (22.10.2022 r.) rano rozpoczęliśmy nasz biblioteczny „Weekend z Ignacym Łukasiewiczem”. Tego dnia dzieci miały okazję uczestniczyć w szeregu warsztatów naukowych przeprowadzonych przez Uniwersytet Rozwoju. Na zajęciach wykonały własny płyn do dezynfekcji rąk, dowiedziały się czym jest czarne złoto i jakie są elementy stroju górnika. Podczas warsztatów o polimerach uczestnicy wytracili z mleka kazeinę, z której ulepili własne figurki. Na zajęciach o świetle dowiedzieli się, w jaki sposób widzimy różne kolory oraz mogli przetestować działanie światła ultrafioletowego. Ostatnie warsztaty poświęcone były pierwiastkom. Dzieci mogły nauczyć się jak rozróżniać metale oraz jak zgasić świeczkę bez dmuchania.

W niedzielę (23.10.2022 r.) odbyło się spotkanie zatytułowane „Pan od nafty”. Postać Ignacego Łukasiewicza, aptekarza, chemika, zoologa i botanika, a przede wszystkim filantropa, przybliżał nam Mateusz Świstak. Było o ropie, nafcie i oczywiście o lampie naftowej i jej wykorzystaniu. I tak dowiedzieliśmy się między innymi, że pierwsza lampa zasilana ropą pomogła w lwowskim szpitalu uratować życie pacjenta, bo oświetlała salę operacyjną. Dzieci bawiły się w najlepsze słuchając tego miniwykładu, łączącego wiedze z zabawą.

Wydarzenie w ramach projektu „Ignacy i tajemnica lampy naftowej”. Sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca.