11 stycznia 2024

„Na rowerze szlakiem króla” – spotkanie podróżnicze z Ireneuszem Musialikiem i Piotrem Flachem

Wczoraj w naszej Bibliotece miało miejsce pierwsze w nowym roku spotkanie podróżnicze organizowane wspólnie z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku. Naszymi gośćmi byli Ireneusz Musialik oraz Piotr Flach, którzy w swojej prezentacji pt. „Na rowerze szlakiem króla” opowiedzieli o swojej podróży rowerowej do Wiednia w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Ich grupa rowerzystów liczyła ponad dwadzieścioro osób, które przejechały dawną trasę króla Jana III Sobieskiego przejeżdżając przez takie miejscowości jak Tarnowskie Góry, Gliwice, Racibórz, Opawa, Řideč i Brno. Podczas spotkania panowie opowiedzieli, skąd wziął się pomysł na taką podróż oraz o podziale ról w tak licznej grupie. Mowa była o istotnych kwestiach branych pod uwagę przy wybieraniu noclegów oraz pakowaniu się na podróż. Dowiedzieliśmy się również, jakie nieprzewidziane sytuacje zdarzyły się na trasie zarówno ze strony mieszkańców mijanych miast, jak i usterek technicznych sprzętu rowerowego. Spotkanie pełne było dobrych rad na podobne wypady, a widownia nie szczędziła dodatkowych pytań.