27 lutego 2024

Dzień z patronem

Wczoraj odbyło się w Bibliotece niezwykłe spotkanie poświęcone naszemu patronowi – Bolesławowi Luboszowi. Magiczną atmosferę stworzyli goście, uczestnicy spotkania. Dzięki wspomnieniom osób znających B. Lubosza mogliśmy poznać postać tego tarnogórzanina i literata. Krystian Krzemiński – tarnogórski poeta przeprowadzający niegdyś wywiady, rozmowy z  Bolesławem Luboszem, przypomniał laudację, którą wygłosił na uroczystej sesji RM podczas nadawania MBP imienia patrona. Krystian Krzemiński opowiadał o Nim także w sposób bardzo anegdotyczny. Poznaliśmy patrona jako ciekawego człowieka zaangażowanego w kulturę regionu, ale również uczestniczącego w życiu naszego miasta, jak pisał „miasta wielkich obowiązków”.

Swoimi wspomnieniami podzielili się także inni uczestnicy spotkania: Zofia Krzykowska – była dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach, goszcząca niegdyś Bolesława Lubosza w ramach „Wieczorów pod Renesansowym Stropem”, Marek Kandzia – były prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którego jednym z założycieli był Bolesław Lubosz. Stanisława Szymczyk – inicjatorka nadania MBP w Tarnowskich Górach patronatu Bolesława Lubosza, odczytała fragment wniosku grupy inicjatywnej o przyznanie tego patronatu. Przypomniała również skład honorowego komitetu, który tworzyli oprócz niej: Krystian Krzemiński, Jan Hahn, Michał Sporoń i Zbigniew Markowski.

Zebrani mogli też wysłuchać kilku wierszy Honorowego Obywatela Miasta Tarnowskie Góry w interpretacji uczennic II LO im. Stanisława Staszica, których opiekunami byli Małgorzata Ficoń i dyrektor Kazimierz Sporoń. Dla przypomnienia trzeba dodać, że Bolesław Lubosz jest przecież sławnym absolwentem tego liceum.

Wśród publiczności była również bratanica Bolesława Lubosza, Urszula Szyguła, która także zabrała głos. Jej obecność i słowa były dla wszystkich bardzo wzruszające.

Swoje refleksje zaprezentował również burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, który przed 15. laty odsłonił tablicę upamiętniającą nadanie MBP patronatu Bolesława Lubosza. Wspomnieniem podzielił się także Krzysztof Stręcioch, który 15 lat temu, będąc uczniem Liceum Plastycznego, w czasie uroczystości recytował wiersze tarnogórskiego poety.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za tę moc wrażeń w ramach pierwszego spotkania Tarnogórskiego Salonu Literackiego.

Mężczyzna