Ferie zimowe w Bibliotece

„A może to wszystko sprawka cząstek atomowych”. – Maciej, 7 lat

Zakończył się pierwszy tydzień ferii zimowych. Również zajęcia w naszej Bibliotece dobiegły końca. Przez pięć dni nasi mali goście mogli doświadczyć wielu nowych zjawisk. W poniedziałek zagłębiliśmy się w świat iluzji optycznej i poznawania zmysłów wzroku, powonienia oraz smaku. Naukobus pełen kolorów pozwolił, doświadczyć magii dźwięku w niebywały sposób.

Następnego dnia za pomocą technologii VR przenieśliśmy się w głębiny dalekich oceanów, odwiedzając barwne rafy koralowe i poznając zwierzęta w nich żyjące. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska żółwie morskie, rozgwiazdy i rybki znane z filmu animowanego „Gdzie jest Nemo”.

W środę kontynuowaliśmy zabawę kolorami. Dowiedzieliśmy się, że substancje mają swoje smaki chemiczne, które możemy odczytać za pomocą różnorodnych odczynników. Dzieciom najbardziej przypadł do gustu eksperyment ze zmienianiem barwy płomieni.

Czwartkowe zajęcia pozwoliły w prosty sposób stworzyć słodkie przysmaki. A to wszystko za sprawą poznania tajników kuchni molekularnej. Spod rąk małych kucharzy wyszły kolorowe żelki oraz najprawdziwsze lody.

Przygoda z lodem kontynuowana była w ostatni dzień naszych zajęć. Dzieci mogły zobaczyć jak zachowuje się suchy lód w połączeniu z wodą oraz jakie może mieć zastosowanie. Przy jego pomocy nadmuchano balon albo sprawiono, że czajnik bez gotującej się wody zaczął gwizdać.

Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że wspomnienia z tych kilku dni na długo zostaną w waszej i naszej pamięci.

Dziękujemy Uniwersytetowi Rozwoju za przeprowadzenie zajęć.

Zadanie finansowane było przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry w ramach programu „Postaw na rodzinę”.